За историята на образованието в Хайредин не се знае много . Първото килийно училище е от 1848г. Малко преди освобождението е имало 80 ученици, повече отколкото в Бяла Слатина например.
Тъй като по време на турското робство, държавата не се е грижела за образованието, то, образование е имало там, където населението е можело да се организира, за да си направи училище и наеме учители.Училището и образованието е било грижа и дело на населението и по-точно на неговата по-напредничава част.
След освобождението хайрединчени и тяхната общинска управа са били обърнати към образованието. Доказателство за това е, че на училището е дадена близо 3000(три хиляди) декара земя , която да дава под аренда и да се издържа....
Всички училища в селото са направени от неговата общинска управа. Общината е продавала общинска земя, за да строи училища, но училищната земя не е пипала. Знае се,че още преди 9-ти 1944 е съществувало Летовището, в което лятно време са ходели ученици с учителите.
След След 9-ти 1944г. земята е взета от училището. Като ученик и след това, като учител по времето на социализма, съм чувал от директорката Клара Петкова, че АПКто(селскостопанско предприятие по времето на соца) помага за поевтиняване на храната в стола.
След 10-ти ноември при връщането на земята, на училището бяха върнати САМО 50(петдесет) декара земя. Най-парадоксалното е,че начело на общината по времето на връщането на земята, бяха бивши учители - като кмет и председател на общинския съвет. Така, докато на училищата в Михайлово, Манастирище, Бързина, Рогозен бяха върнати по около 400 декара на училище, хайрединското училище получи само 50 декара.
В момента общинарите могат да дадат на училището от общинската земя (както са направили дедите ни след освобождението). Но не го правят. Нещо повече, макар че учениците и училищата от Бързина, Рогозен, и Манастирище са в хайрединското училище, общинарите са сложили ръка върху училищната земя на бившите училища.
Нещо повече, общинарите с чужда пита,помен правят . Хвалят се, че се грижат за децата и децата ядат безплатно в стола, но заплащането на разходите за храната, в най-голяма степен става НЕЗАКОННО, от делегирания бюджет на училището. За изминалата година над 35 хиляди лева са изразходвани от делегирания бюджет за издръжка на стола, макар,че столовото хранене не е предвидено да се издържа от делегираните бюджети и е задължение на общината....
Господа общински съветници, вие сте тези, които се разпореждате с имуществото и средствата на общината. Ще ви припомня, че през миналия мандат повечето от вас С ЛЕКОТА гласувахте за продажба на близо 1200 декара земя. С лекота гласувахте да се изплати на фирмата строила, това, на което казвате "подпорна стена", едни пари, които общината не беше длъжна да плаща. Направихте се на разсеяни и не поискахте същата фирма да си заплати престоя в ученическото общежитие, като се говори, че тока, който е ползван, е за сметка на училището. Не искате да информирате прокуратурата за откраднатата С ИЗМАМА С ФАЛШИВИ НОТАРИАЛНИ АКТОВЕ общинска земя (300 дка в Хайредин и 180 в Михайлово) . Та като с такава лекота се отказвате от общински средства и земя, си мисля, дали не бихте предоставили на училището земите на Рогозенското и Манастирското училище. Или преценявате,че е по-редно кметът да се разпорежда с тях за да си прави лобита.
|